Актуальні рівні радіації або наскільки безпечно відвідувати Чорнобиль
Мікрохвилі та радіозв’язок - це все форми випромінювання. Тут і надалі йтиметься про особливий його тип - іонізуюче випромінювання або радіацію, - потік енергії здатний вивільняти у матерії заряджені частки або “іони”. Природний радіаційний фон це іонізуюче випромінювання, яке неминуче і природно існує у нашому середовищі. Його рівні можуть суттєво різнитися. Люди що живуть в місцині багатій гранітом чи на мінеральних пісках отримують більше земної радіації, водночас ті, хто живе або працює на значних висотах отримують більше радіації з космосу. Питому частину нашого природного опромінення ми отримуємо завдяки Родону - радіоактивному газу, що виділяється із земної кори та є у повітрі, яким ми дихаємо. Радіаційне опромінення частина нашого буденного життя. Так само, як і сонячні опіки виникають від різкого та інтенсивного сонячного опромінення, наслідки радіаційного опромінення високими рівнями протягом короткого проміжку часу теж можуть проявитися. Відповідно тривале опромінення високими рівнями іонізуючого випромінювання може назавжди пошкодити ваше тіло. Саме це і трапилося із пожежниками та персоналом станції в ніч вибуху.
Чорнобильська Зона Відчуження - це частина Київської області, її колишній Чорнобильський район, що був сильно забруднений у результаті вибуху реактору четвертого енергоблока Чорнобильської атомної станції імені Володимира Ілліча Леніна 26 квітня 1986 року. Десятиліття тому тут превалювали Плутоній-239, Стронцій-90 і Цезій-137. Нині питому частку радіоактивного забруднення становлять Цезій-137 та Стронцій-90. Їх період напіврозпаду становить 30 та 28 років відповідно. Тривалість перебування на території Зони ізотопів Плутонія та Амеріція вимірюється тисячами років. Радіоактивні атоми усіх цих елементів нестабільні, адже утримують зайву енергію. Саме тоді, коли такий атом “розпадається” до більш стабільних частинок, він виділяє цю надлишкову енергію як іонізуюче випромінювання. Попри це, у ліквідації викиду радіаційних речовин прийняло участь близько 600’000 людей. Ці герої значно знизили радіаційний фон і зробили відвідування безпечним. До того ж завдяки феномену розпаду рівень радіації в ЧЗВ постійно знижується природнім шляхом під плином часу. Практично всі радіоактивні ізотопи наразі заглибилися в ґрунт.
На сьогодні в ЧЗВ дійсно існують ділянки значного забруднення, проте вони далеко від наших маршрутів. І це одна з причин по якій люди не можуть тут жити, проте цілком здатні свідомо, а відтак безпечно, відвідати Зону. Ще одна причина - час. Немає жодного ризику для здоров’я у короткім візиті, але задовге і необачне перебування в Зоні здатне завдати шкоди здоров’ю.
Існує три типи ядерного розпаду, або ядерної радіації - альфа, бета, гамма. Альфа має найменшу проникну здатність, а гамма найвищу. Альфа-частинки (ядро гелію) може зупинити аркуш паперу, потік бета часток (електрони та позитрони) можна зупинити оргсклом, водночас аби зупинити гамма-промені потрібно багато свинцю, води або бетону. Потік альфа часток сягає 2,5 сантиметрів, бета - півтора іноді два метри, гамма - всюдисуща. Інтенсивність джерела іонізуючого випромінювання знижується пропорційно нарощуванню відстані від нього, до того ж потоки часток чи енергетичні хвилі на відстані розсіюються.
Під час відвідування ЧЗВ ваше тіло може бути опромінене двома типами іонізуючого випромінювання - гамма-промені та β частки. Середня доза радіації на одноденнім турі становить приблизно 2 мікрозіверти, що еквівалентно дозі радіації отриманій на міжнароднім перельоті Бориспіль-Істамбул, адже на висотах понад 10 км існує підвищений рівень гамма радіації. Космічна гамма радіація точнісінько така сама як і Чорнобильська, різниця лише в джерел, а саме - космос і техногенна катастрофа. До речі, середня одноденна доза в 3000 разів менша ніж флюорографія. Безпечна денна доза 100 мікрозівертів.
Відвідувачі ЧЗВ стикаються із джерелами бета забруднення лише у зонах наближених до ЧАЕС або у поодиноких так званих “гарячих точках”, проте ці контакти нетривалі. А ось з альфа радіацією на турах зустрітися практично неможливо.
Під час візиту до ЧЗВ слід пам’ятати про радіоактивний пил, який подекуди існує і здатний затримуватися одягом чи взуттям. В турі вас супроводжуватиме професійний гід, який обов'язково і в доступній формі пояснить вам принципи безпечної поведінки в ЧЗО і прослідкує аби ви не наражали на радіаційну небезпеку ані себе, ані ваш транспорт, ані навіть ваше взуття чи одяг. Ці принципи прості та гарантують успішний дозиметричний контроль на виході.
Оскільки жодне з наших шести почуттів - зір, слух, нюх, смак, дотик, рівновага, - не дозволяють нам спостерігати іонізуюче випромінювання, радимо також мати при собі відповідний прилад - Geiger counter, радіометр або дозиметр. Ці прилади, і тільки вони, здатні оприявнити людині радіацію перетворивши її на візуально-аудиальні показники - цифри на табло і звукова сигналізація рівнів. Якщо раптом тут ви розгубилися - спокійно, у нас багато дозиметрів і ми залюбки позичимо їх вам, як додаткову опцію до туру. Будь ласка, не забудьте попросити необхідну кількість дозиметрів під час замовлення вашого туру.